Jei planuojate įsigyti nuosavą būstą, savų pinigų jums tikriausiai neužteks (nebent dirbote užsienyje ir taupėte tam 10 metų), todėl gali tekti naudotis busto paskola kredito unijoje ar banke. Tiesa, šiais neramiais laikais viskas keičiasi iš esmės – jei dar prieš metus viskas atrodė labai gražu ir optimistiška, tai dabar visą pasaulio ekonomiką gaubia rūkas ir niekas negali tiksliai pasakyti, kokios tendencijos vyraus net ir artimiausioje aplinkoje. Dėl to ir skolintis reikėtų pasitelkus į pagalbą kiek kitokias taisykles. Šiame straipsnyje pabandysime pašnekėti apie tai, kaip skolintis būstui, kai už lango siaučia virusas.
Pirmasis dalykas kuris pasikeitė atėjus pandemijai – mažo pradinio įnašo tikriausiai nebeužteks. Jei iki prasidedant pandemijai, kuomet ekonomika buvo stabili ir augo, jūs galėjote gauti paskolą turėdami susitaupę vos 5 ar 10 procentų būsto kainos, tai dabar dauguma bankų tikrai nepriims tokių sąlygų. Kodėl taip yra? Todėl, jog ateities perspektyvos yra visiškai neaiškios ir tikrai gali nutikti taip, jog būstų kainos smarkiai kris. Kritus nekilnojamojo turto rinkai, realu, jog mažės ir darbo vietų, mažės atlyginimai. Gali atsitikti taip, jog daug žmonių neteks darbo ir nebesugebės mokėti paskolų įnašų. Tad bankai ir kredito unijos norėdami apsidrausti šiam galimam blogiausiam scenarijui tiesiog šiek tiek padidino kartelę.
Natūralus pirmasis patarimas skolinantis šiuo laikotarpiu – iš anksto susitaupykite didesnį pradinį įrašą. Gali nutikti ir taip, jog net ir 15 procentų bus mažai – nenustebkite, jog reikės 20 ar 25 procentų. Be to, kuo didesnis bus pradinis įnašas, tuo geresnes paskolos sąlygas gausite. Tikėtina, kad mokėsite mažesnes palūkanų normas ir taip sutaupysite nemažai pinigų. Suprantama, šiuo metu sutaupyti reikšmingą pinigų sumą gali būti sunku, bet stengtis verta. O galbūt tai padaryti jums dabar kaip tik lengva, nes nepakito jūsų pajamos, tačiau ženkliai sumažėjo išlaidos, kadangi viskas uždaryta?
Kitas patarimas – būtinai pasidomėkite tuo, kokią pagalbos ranką gali ištiesti valstybė. Lietuvoje šiuo metu yra tikrai ne viena programa padedanti asmenims įsigyti nekilnojamąjį turtą. Tiesa, jūs turėsite atitikti tam tikrus kriterijus. Pavyzdžiui, egzistuoja parama jaunoms šeimoms, kurios įsikuria kaimo vietovėse – pirkdami namą toliau nuo miesto galite gauti tikrai reikšmingą kompensaciją. Tad dar prieš pradėdami svarstyti įsigyti nekilnojamąjį turtą, pasidomėkite kokios pagalbos programos yra vykdomos ir ar jūs galėtumėte ją gauti.